ForumKnk || ForumCnc
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ForumKnk || ForumCnc

ForumKnk || Gençlerin Yeni Mekanı

AnasayfaGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Vefa Kaybedilen Bayrak YaRışı

YazarMesaj
Yaslı
Konu Lideri || Konular Benden Sorulur!...
Konu Lideri || Konular Benden Sorulur!...
Yaslı

Erkek
Nerden Dost? : Mekandan 03
İş Veya Hobin Varmı : Forumcu :)
Sana Kankaların Lakap Olarak Ne Takar? : YasLı

Vefa Kaybedilen Bayrak YaRışı Empty
MesajKonu: Vefa Kaybedilen Bayrak YaRışı   Vefa Kaybedilen Bayrak YaRışı Icon_minitimePaz Ocak 11, 2009 4:10 pm

Hakem göğe ateş ettiyse de mermiler yere çizdi kulvarlarını. Beyaz çizgiler arasında parçalara bölünen rüzgâr, dalgalandırmak için bayrak arıyor. Tek başına kazanılabilecek bir yarış değil bu. Her koşucunun bayrağı, ahdi, zamanı ve çizgisi var. Sınırda arkadaşları var bayrağı bekleyen.
Paylarına düşen mesafeyi bir an önce kat edebilmek için çılgınca koşuyorlar. Ellerindeki bayrağı teslim etmeden teslim etmeyecekler ruhlarını. Şakakları zonkluyor, kan zorluyor baraj kapaklarını. Adaleleri nefes alıp veren tepeler, alçalıp yükseliyor. Ciğerleri ayaklarını körüklüyor kıvılcımlar saçarak. Göz ucuyla takip ediyorlar birbirlerini. Kim bir adım önde? Kimin nefesinde yırtık var? İşte arkadaşları büyüyor gitgide. Yaklaştıkça işaret çizgisine, büyüyor arkadaşları. Yirmi metrelik bayrak değiştirme bölgesinde teslim edilecek bayraklar. Durmak yok, göz göze gelmek bile kaybettirebilir yarışı. Koşarken elden ele geçecek bayrak. Tribünler ayağa kalkacak o an. Dalgalanacak stadyum. Bayraklar çırpınacak. İşte o an! Nefesler tutuldu, bayraklar da! El ele değdi. Akıl akıla. Tam ciğerleri patlayacakken arkadaşlarında dirildi yarışçılar. İki ruhu tek bedene sığdırıp devam ettiler koşmaya. Dört uçurum vardı aşılması gereken. Dört mesafe. Dört ruh. Dört bayrak. Dört zaman. Devran döndü koşucular da. Vakit geldi üç ruhu sığdırdılar bir bedene, ne adamlar! Bir ruh daha sığdırılsa kazanılacak yarış. Dört çarpı dört yüz metrede vefa!
Hakem meşin kaplı sözlüğün sayfalarını çevirmeye başladı. "V" harfinden üç uçurtma yapıp göğe bıraktı. Üç cümle dalgalandı süzüldükçe uçurtmalar. "Verdiği sözde durmak.", "Sevgide süreklilik, bağlılık ve sadakat.", " Sadık kalmak bezm-i elestte Allah'a verdiği söze." Üç çarpı sonsuz. Yeni bir yarış başladı gökte. Vaadini, adağını, yeminini tutanlar; borçlarını ödeyen, dostlarına sadık kalan ve kardeşliğin gereğini yapanlar; tam ölçen, eksik tartmayan ve mallarının kusurunu gizlemeyenler; yetim malı yemeyen, yalancı şahitlik yapmayan ve rüşvet almayanlar; işte onlardı "Evet Rabbimizsin!" diye cevaplayan, "Ben sizin Rabbiniz değil miyim?" sorusunu ruhların yaratıldığı günde. Onlardı, evreni vefa elmaslarıyla donatan, henüz vefat etmeden vefa yeryüzünde. Ey Abdullah b. Ebi'l- Hamsa! Anlat o halde bize vefalı Muhammed'i (sav): "Peygamber olmadan önce Hz. Muhammed'le alış-verişle ilgili bir şey vermek için filan gün filan yerde buluşmak üzere sözleş­tik. Fakat ben unuttum, ancak üçüncü gün hatırladım. Gittim baktım ki, Resul-i Ekrem orada bekliyor. Beni görünce: Delikanlı beni yordun. Üç günden beri seni burada bekliyorum, buyurdu." Şimdi sen söyle can Ali(ra)! Ne gördün dünyada vefadan: "Hayatım boyunca nice kimselere vefa gösterdimse de çoğundan vefa görmedim. Buna rağmen vefakârlıktan vazgeçmedim." Ah vefalı Ali! Demek sen de Hz.Yusuf gibi affettin kardeşlerini.
Hakem, açıkladı; takımlardan biri oyun dışı kaldı kuralı bozduğu için. Yarışçılardan biri paylaşmadı çünkü bayrağı. Tek başına devam etti koşmaya, helak olana kadar. Seyirciler gök gürültüsü örttüler aymazlığın üstüne. Takımları yenilmesin diye şimşekler fırlattılar. Tufan kulvar çizgilerini kararttı. Şems anlattı da olanları görklü Mevlana'ya: "Şeytan gibi hasetçi değilsen, dava kapısını bırak da vefa kapısına gel!" diye çığlık attı Konya'dan. Ve teşhisi yazdı kanla: "Tenini iplik edip dokumadı ahdini." Teşhisi duyan ne kadar şair varsa. Acı devalar dövdüler havanlarında. Dokudular şiirlerini zulme karşı. Hele içlerinden biri vardı ki. Ne kadar sordumsa da adını vermedi. Mısralarıyla kulvarlar çizdi yeni yarışçılara. Şöyle düşünüyor olmalı: Kopmadıysa kıyamet, yarış sürüyor hâlâ. " Vefa yokluk mağarasına çekildi. Zulüm tufanı kaynamaya başladı. Söz ve eylem arasında uzun bir mesafe açıldı." Ve bu satırları karalayan fakir, sözü tamamlamaya çalıştı. Ne biliyorsun! Belki de kıyamet koptu. Çöllerde gökdelenler yükseliyor. Vefasızlık bayrakları dalgalanıyor her sofrada. Yüce Allah, "Siz ahdinize bağlı kalın, ben de ahdime bağlı kalayım." buyurmamış mıydı! (Bakara, 40) Son Peygamber ilan etmemiş miydi bayrak yarışının sonucunu: "Kıyamet günü, Allah öncekileri ve sonrakileri birleştirip topladığı zaman her vefasız için, onu tanıtan bir bayrak dikilir ve, 'Bu falan (oğlu falanın) vefasızlığıdır' denilir." a.ural@zaman.com.tr
http://ForumKnk.LighTBB.Com

Vefa Kaybedilen Bayrak YaRışı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» TR bayrak 002
» TR bayrak 003
» Tr BayRaK show 1 ( 8 )
» Bayrak Show Set 2 ( 8 )
» Bayrak Show Set 4